Zen Stili Dekorasyon ve Mobilya Modelleri

Zen dekorasyon trendi ile evinizde arınma ritüelleri oluşturabilirsiniz.  Son dönemde evlerde uygulanan ve zen stil mobilya modelleri ile bütünlük yakalanan bu trend, aslında Hindistan kökenli Zen Felsefesi ile var oldu.

Zihinsel ve bedensel arınmayı ifade Zen felsefesi, aklı yoran her şeyden uzaklaşmayı ve sadelikten oluşan huzuru destekliyor. Bu felsefe zamanla yaşam alanlarına da entegre ediliyor ve Zen stil dekorasyon meydana geliyor.

Peki hangi tarz mobilya modelleri ile zen dekorasyon modeli yaratılabilir?

Zen stili dekorasyon sade mobilya modelleri ile yaratılır. Doğal malzemelerden üretilen, açık soft renklerin hakim olduğu mobilyalar tercih edebilirsiniz. Organik, pamuklu ürünler belirlemek ve kargaşadan kaçınmak önemlidir. Meditasyon etkisi yaratabilecek renkler seçilmelidir. Genellikle bu stilin renk paleti beyaz, gri, açık mavi ve lila’dır.

Zen stili dekorasyona sahip evler yüksek tavanlı uzun camlıdır. Camlarda ince pamuksu yapılı fon perdeler tercih edilir. Aydınlık, bu stilin en göz alıcı noktasıdır. Yenilenmek, tazelenmek, arınmak için sadelik ön planda olmalıdır. Gün ışığından yararlanmak için daima perdeler açıktır.

Aksesuarlar nasıl seçilmeli?

Zen stili dekorasyon modelini evinize yansıtmak için fazla aksesuardan uzak durmalısınız. Az fakat büyük objeler tercih edebilirsiniz. Ev tekstili ürünlerinde çok farklı renkler kullanmamanız gerekir. Mobilya modelleriniz ile uyumlu tonlarda renkler seçmek, evdeki sadeliği korumaya yardımcı olacaktır.

Doğanın izlerini taşıyınZihin yoran şeylerden uzak kalmak için doğadan detaylar barındıran unsurlar kullanabilirsiniz. Böylece daha dinlendirici detaylara sahip olabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir